HomeΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑΔόξα Λευκάδας: Με το καλημέρα διπλό (82-70 τον Ηρακλή)

Δόξα Λευκάδας: Με το καλημέρα διπλό (82-70 τον Ηρακλή)

Με κορυφαίο τον Σάκη Καρύδα και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, η Δόξα Λευκάδας δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ηρακλή με 82-70, να ξεκινήσει με το… δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις της (δεν είχε παίξει τη 1η αγωνιστική) και να περάσει χωρίς απώλειες από μια δύσκολη έδρα όπως το “Ιβανώφειο”.

Η Δόξα μπήκε φουριόζα στον αγώνα, εκμεταλεύτηκε τις αδυναμίες των γηπεδούχων και με μπροστάρη τον Καρύδα, πήρε μία μικρή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-22 και στην συνέχεια “έχτισε” πάνω σε αυτό.

Από τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, κατάφερε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, με το Καρύδα να βρίσκει τους Κανονίδη και Χρυσόπουλο για συμπαραστάτες και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (36-48). Βάζοντας παρά ένα καλάθι…50 πόντους!

Ο “γηραιός” στο τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μείωσε στους 8(43-51), αλλά ένα σερί 10-0 της Δόξας, έφερε το 43-61, με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να οδηγεί τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη και να κλείνει η περίοδος στο +19(46-65).

Το τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν διαδικαστικό. Ο Πέρκος, άφησε το Ντε Νούνιο στον πάγκο σε όλη την περίοδο. Το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής ήταν ένα 58-69 στα μισά, αλλά η Δόξα ήταν αποφασισμένη να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα και τα κατάφερε.

Δεκάλεπτα: 17-22, 34-46,46-65, 70-82

Διαιτητές: Μπήτης, Παφίλης, Εφραιμίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Σταματογιάννης, Κοντόπουλος, Ταραμάς, Μουρατίδης 8 (1), Γ. Αποστολίδης 7, Ντι Νούνο 8 (1), Γκιουλέκας 8, Καραγκιολίδης 2, Κοθράς 19 (3), Α. Αποστολίδης 5 (1), Μπένας 5, Δέσπος 8, Σταματογιάννης
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζιάγκος): Τσαλδάρης 4 (1), Κούτρας 1, Καρύδας 23 (1), Πετρόπουλος 4, Χρυσόπουλος 12 (2), Μανούσος 8, Κανονίδης 17 (2), Κέντζο, Πεταλωτής, Ιωάννου 13 (1), Γεωργάκης