HomeΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣΜε διπλό πέρασε η Δόξα από το ΜΕΤΣ (75-74 το Παγκράτι)

Με διπλό πέρασε η Δόξα από το ΜΕΤΣ (75-74 το Παγκράτι)

Με σπουδαίο παιχνίδι του Καρύδα και Κένζο και τον Κανονίδη να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι, η Δόξα Λευκάδας, πέρασε μέσα από το Παγκράτι με 75-74 και πρόσθεσε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα στην συγκομοιδή της. Η Δόξα θα μπορούσε να έρθει πιο εύκολα στη νίκη, αλλά έκανε κάποια λάθη και έχασε κρίσιμες βολές στο φινάλε. Όμως η εμπειρία των παιχτών τη βοήθησε να βγάλει μεγάλες άμυνες στο τέλος και να πάρει τη νίκη.

Με το σουτ του Τσαλδάρη η Δόξα μπροστά με 2-5 και με το Σάββα Χρυσόπουλο 4-7 και με Καρύδα και Μανούσο η παίρνει διαφορά με +8(4-12) στο πρώτο μισό του α΄ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, η Δόξα παίρνει σκορ από Κανονίδη και Μανούσο για το 8-17 και ο Κένζο με 4 πόντους κάνει το 12-21 και ο Καρύδας με 1/2 κάνει το 15-22 και ο Μακροδουλίδης με τρίποντο διαμορφώνει το σκορ του α΄ δεκαλέπτου, με τη Δόξα να στέκεται καλά, αλλά να μην μπορεί να κρατήσει τις υπέρ της διαφορές.

Στο 12΄ το Παγκράτι μειώνει στον πόντο 23-24, αλλά ο Κένζο απαντάει με τον ίδιο τρόπο γιατο 23-27. Με ένα μικρό σερί κάνει το 23-31, αλλά ο Κουτρούλιας μαζεύει ένα επιθετικό ριμπάουντ , έκανε το 25-31, Ο Κένζο απάντησε έξω από το 6.75, αλλά εκ νέου ο Κουτρούλιας μειώνει στους 7 πόντους, 27-34. Ο Κυριακόπουλο για τρεις κάνει το 30-35, αλλά ο πολύ καλός Κένζο κάνει το 30-37 στο 14΄ και ο Βαγενάς το 30-39 λίγο αργότερα, για να απαντήσουν όμως οι γηπεδούχοι με 4 συνεχόμενους πόντους για το 34-39. Ενώ με τον Κουτρούλια το παιχνίδι πάει στο καλάθι 37-39. Ο Μανούσος κάνει το 37-41, για να απαντήσει ο Κουτρούλιας για το 39-41 και ο Μανούσος πάλι κάνει το 39-43 ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Παπαδιονυσιού φέρνει το παιχνίδι στο πόντο 42-43. Ο Βαγενάς με 1/2 κάνει το 42-44, που είναι και το αποτέλεσμα το ημιχρόνου.

Η Δόξα ξεκινάει με καλάθι του Κανονίδη το δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Μοντσενίγος μειώνει πάλι στο καλάθι και με δικό τους τρίποντο το Παγκράτι μπροστά, 47-46 στο 22΄ και +4 λίγο αργότερα με σουτ τριών πόντων 50-46 και λίγο αργότερα 52-46. Ο Μανούσος μετά από πολύ ώρα κάνει το 52-48 στο 24΄. Η διαφορά έκλεισε και η Δόξα πέρασε μπροστά με τρίποντο του Τσαλδάρη 56-57 στο 27΄, με την περίοδο να κλείνει 64-62 με καλάθι του Κουτρούλια στο τέλος.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Καρύδας ισοφαρίζει το παιχνίδι και ο Κανονίδης κάνει το 64-66, με τη Δόξα να προσπαθεί να τρέξει το παιχνίδι. Ο Καρύδας χάνει δύο βολές, αλλά ο Κένζο είναι εκεί, κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ και κερδίζει και το φάουλ, σημειώνε ιτη μία και κάνει το 65-67. Στην επίθεση του Παγκρατίου, ο Κουτρούλιας, ισοφαρίζει εκ νέου στο παιχνίδι(67-67). Ο Χρυσόπουλος στο αιφνιδιασμό κάνει το 71-68, για να γίνει το 70-71 στο 36΄ και το 70-73 στο 37΄. Με το που μπήκαμε στο τελευταίο δίλεπτο, ο Κουτρούλιας έκανε το 72-73. Οι δύο ομάδες έχασαν από δύο επιθέσεις και μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό. Ο Χρυσόπουλος με 0/2 χάνει την ευκαιρία και ο Μοντσενίγος με λέυ απ κάνει το 74-73. Ο Κανονίδης υποδέχθηκε ωραία την ασιστ του Καρύδα για το 74-75 στα 7,5 δευτερόλεπτα. Ο Μοντσενίγος δεν μπορεί να σκοράρει η κατοχή 2,5 δευτερόλεπτα για το Παγκράτι…Δεν ευστοχεί και η Δόξα θα φέρει πίσω ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα, που έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, το πήρε με πολύ άγχος.

Με άρωμα πράσινου μήλου, Benetton, Balmain...