HomeΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑΠρομηθέας – Δόξα Λευκάδας 78-70

Προμηθέας – Δόξα Λευκάδας 78-70

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Προμηθέας Πατρών, ο οποίος αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, κόντρα στη Δόξα Λευκάδας, κατάφερε να πάρει τη νίκη, στο «Δ.Τόφαλος» με 78-70.

Η Δόξα Λευκάδας, έχοντας τη ψυχολογία στα ύψη μετά τη σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-15 στο 5′, με τον Προμηθέα, όμως, να τρέχει σερί 6-0 και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19-15.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διευρύνουν τη διαφορά τους στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο οι νησιώτες δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν τους πατρινούς να ξεφύγουν. Το ημίχρονο βρήκε τον Προμηθέα μπροστά με 36-34.

Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, το έκαναν στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Βετούλα κυριάρχησαν στο παρκέ και ξέφυγαν με 13 πόντους (59-46) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν παράτησαν το παιχνίδι, πλησίασαν στους 3 πόντους (72-69) δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-34, 59-49, 78-70.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Άντερσον 2, Γκίκας 10 (2), Φαγιέ 15 (10 ριμπ.), Σαρικόπουλος 7, Μουρ 12 (1), Πέττας 2, Γερομιχαλός 2, Τσάμης 5, Τζόνσον 7 (1), Κλαρκ 16 (1).
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Σκοτ 6, Μπασάμπε 17 (13 ριμπ.), Ντόμπλας 4, Τσαλδάρης 6 (1), Ουέλς 12 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης, Ταπούτος 7 (1), Ρόμπινσον 16 (1).