HomeΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣΤρία στα τρία για τη Νίκη Λευκάδας

Τρία στα τρία για τη Νίκη Λευκάδας

Τρίτη νίκη σε ισαρίθμους αγώνες πέτυχε σήμερα (27/10) η Νίκη Λευκάδας στο Nick Galis Hall στη Θεσσαλονίκη απέναντι στην ομάδα του Άρη με σκορ 48-66.

Με άνεση επικράτησε η Νίκη στον δεύτερο εκτός έδρας αγώνα της, για το πρωτάθλημα Α2 κατηγορίας. Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν περισσότερο αναγνωριστικό, αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Λευκάδας κέρδισε την πρωτοπορία την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος. Από το δεύτερο δεκάλεπτο φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δυο αμάδων. Τα κορίτσια της Νίκης παίζοντας καλό μπασκετ κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 19 πόντους στο Α’ ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος συνεχίστηκε η καλή απόδοση της Νίκης πετυχαίνοντας «εύκολους» πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, φτάνοντας τη διαφορά στους 29 πόντους. Η ομάδα του Άρη «φάνηκε» περισσότερο στο 4ο δεκάλεπτο μειώνοντας τη διαφορά στους 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-16, 16-35, 26-53, 48-66.