HomeΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣΔόξα Λευκάδας – Εθνικός Πειραιώς 69-61

Δόξα Λευκάδας – Εθνικός Πειραιώς 69-61

Επιστροφή με αγχωτική νίκη στο πρωτάθλημα, για την Δόξα Λευκάδας, που επιβλήθηκε ύστερα από ένα ωραίο παιχνίδι με 69-61 του Εθνικού, που πάλεψε για 35 λεπτά για τη νίκη μέσα στη Λευκάδα.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από το ξεκίνημά του, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν αγχωμένα και νωθρά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και το 9-9 στα μέσα στο α΄ δεκαλέπτου, έγινε 11-17 με το τέλος αυτού, με πολλά άστοχα σουτ από πλευράς Δόξας.

Το Δεύτερο δεκάλεπτο, είχαμε το αρχικό ξέσπασμα της ομάδας του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη, για το 18-17 στο 12΄, όμως ο Εθνικός αντέδρασε μπήκε πάλι μπροστά με 23-28 και 26 -31, για ένα έρθει ένα νέο 8-1 σερι των γηπεδούχων που πήγαν στα αποδυτήρια με 34-32, με τους Τσαλδάρη και Κελεσίδη να βοηθούν σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού.

Το ματς που ήταν για γερά νεύρα, συνεχίστηκε και στην επανάληψη στην ίδια μορφή, με το σκορ ισόπαλο στο 43-43 στο 26΄, η Δόξα κατάφερε και πήγε με διαφορά 3 πόντων(50-47) στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Εκεί, Λιακόπουλος και Ράπτης(που ήταν άχαστος), πήραν την ομάδα στις πλάτες τους και μετά το 35, όπου οι δυο τους οδηγούνταν κοντά στο σκορ, η Δόξα ξέφυγε και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, για το τελικό 69-61.

Δεκάλεπτα : 11-17, 34-32, 50-47, 69-61

Διαιτητές : Δεσλής-Καλογερόπουλος Λ.-Ζαχαρής

Δόξα Λευκάδας (Χατζηκυριακίδης) : Κελεσίδης 3 (1), Τζόλος 2 (5 ριμπ.), Τσαλδάρης 9 (1/4 τρ.), Καλαμπάκας 7 (6 ριμπ.), Πετρόπουλος 7 (1), Λιακόπουλος 20 (8/16 διπ., 1/2 τριπ., 8 ασίστ), Ράπτης 15 (3/3 βολές, 6/6 διπ., 4 ριμπ., 1.140 tendex), Καμπουρίδης, Μπέμπης, Μάρκοβιτς 6 (9 ριμπ.).

Εθνικός (Κουταλιανός) : Πάντσιος 6 (1/2 τριπ., 4 ριμπ.), Καρακωνσταντάκης 2, Μάρτζος 5 (1/8 τριπ.), Τσούτσος 10 (2/5 τριπ.), Λαανέ 8 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Οικονομόπουλος 7 (1/3 τριπ., 7 ριμπ.), Μαχαίρας 8, Δρόσος, Περσίδης 5 (1), Σκλήβας 10 (5/7 διπ,, 5 ριμπ.).