HomeΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑΔόξα Λευκάδας: Δια χειρός Καρύδα (74-73 τη Λιβαδειά)

Δόξα Λευκάδας: Δια χειρός Καρύδα (74-73 τη Λιβαδειά)

Σημαντική νίκη για τη Δόξα Λευκάδας με λέι απ του Σάκη Καρύδα στο τέλος για το 74-73 επί της Λειβαδιάς και ολοκληρώθηκε μία δύσκολη εβδομάδα για την ομάδα που περιλάμβανε ήττα στην Ερυθραία και αλλαγή τεχνική ηγεσίας.

Η Δόξα ξεκίνησε καλά έτρεψε στο ανοικτό γήπεδο και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα έφτασε στο 8-2, για να απαντήσει η Λιβαδειά με τον Βουκαντίνοφ στο 12-12 και με Γκαγκαλούδη για το 14-15. Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε με τη Δόξα στο +5(22-17), με τον Χρυσόπουλο να είναι θετικός στο σκοράρισμα.

Η Λιβαδειά ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το Βούλγαρη, έφτσε στην ισοφάριση 22-22 και πέρασε και μπροστά με τρίποντο δικό στο 24-25 στο 14΄. Εκεί η Δόξα με το Φώτη Τακιανό πλέον στον πάγκο, ισορρόπησε με τον Καρύδα και τον Κένζο, αλλά η ομάδα του κ. Μάγειρα πήγε στα αποδυτήρια με 1 πόντο διαφορά 32-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη να έχει πάρει στις πλάτες του την ομάδα της Λιβαδειάς και τη Δόξα να μη μπορεί να ξεφύγει και όχι μόνο αυτό, αλλά ο έμπειρός γκαρντ με σουτ από τα 10 μέτρα κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν ένα θρίλερ. Η Δόξα έβαλε μεγάλα καλάθια με Τσαλδάρη και Χρυσόπουλο, αλλά πάντα η Λιβαδειά έβρισκε λύσεις. Στο τέλος, το πήρε πάνω του ο Καρύδας και αφού ισοφάρισε 66-66 και 68-68, πήρε και την τελευταία επίθεση και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 74-73, αφού ο Γκαγκαλούδης(72-73), είχε απαντήσει στο καλάθι του Κανονίδη(72-71).

Δεκάλεπτα: 22-17, 32-33, 52-54, 74-73
Διαιτητές: Καλδίρης, Τσώνος, Καραβίτης
ΔΟΞΑ (Τακιανός): Βαγενάς, Τσαλδάρης 13 (2/6 τριπ.), Κούτρας 4, Καρύδας 20 (8/12 διπ., 0/5 τριπ.), Χρυσόπουλος 19 (2/3 τριπ.), Μανούσος 12 (11 ριμπ.), Κανονίδης 4, Κέτζο 2.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Μάγειρας): Βουκαντίνοφ 9, Ντακούλιας, Τερματσίδης, Χάλαρης, Γκαγκαλούδης 34 (7/7 βολές, 6/11 διπ., 5/10 τριπ.), Μαχαίρας 14 (8 ριμπ.), Σταύρου 5, Βούλγαρης 8 (2), Καλαμπάκας 3 (1), Δημητριάδης.