HomeΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ - ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣΚαλές εμφανίσεις από τους αθλητές του Γυμναστικού Συλλόγου Λευκάδας

Καλές εμφανίσεις από τους αθλητές του Γυμναστικού Συλλόγου Λευκάδας

Ακόμη μια πολύ καλή εμφάνιση από τους αθλητές του Γυμναστικού Συλλόγου Λευκάδας

Το Σαββατοκύριακο 27 & 28/04/24 διεξήχθη στα Γιάννενα από την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών και Κ20 Α/Γ με σωματεία από Ήπειρο, Κέρκυρα, Λευκάδα και Δυτ. Μακεδονία.

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας συμμετείχε με 8 αθλητές και αθλήτριες οι οποίοι τα πήγαν περίφημα, αφού κατάφεραν να βαθμολογηθούν οι 6, κατέκτησαν 7 μετάλλια (4 χρυσά, 3 αργυρά) πέτυχαν 11 όρια πρόκρισης σε διάφορες κατηγορίες (Κ18 έως Α/Γ), συγκέντρωσαν 51 βαθμούς στην κατηγορία Κ20 που κατέταξε το σύλλογο στην 5η θέση σε σύνολο 46 σωματείων που συμμετείχαν και 23 που βαθμολογήθηκαν (2η θέση στην ΕΑΣ Ηπείρου) και 5 βαθμούς στην κατηγορία Ανδρών που έδωσαν την 6η θέση στο σύνολο.

Πιο αναλυτικά:

Κατηγορία Ανδρών:

• Στην κατηγορία Α/Γ συμμετείχε ο Άγγελος Καρύδης στη Δισκοβολία όπου με 35,42μ κατέλαβε την 1η θέση και στη Σφαιροβολία με βολή στα 13,62μ κατέλαβε επίσης την 1η θέση (8 εκ μακριά από το όριο πρόκρισης).

Κατηγορία Κ20:

• Η Χριστίνα Κατωπόδη με χρόνο 2’17’’93 κέρδισε τα 800μ (όριο πρόκρισης για Κ18, Κ20, Κ23 και Γ) και με χρόνο 4’54’’10 κέρδισε και τα 1500μ (όριο Κ18, Κ20, Κ23 και Γ).
  • Ο Σπύρος Κονιδάρης με χρόνο 11’’44 κατετάγη 2ος (όριο Κ18) και στα 200μ με χρόνο 23’’04 κατετάγη επίσης 2ος (όριο Κ18, Κ20).
  • Ο Βαγγέλης Βουκελάτος κέρδισε τη Σφαιροβολία με βολή στα 12,24μ.
  • Η Αλεξάνδρα Καραπαναγιώτη στον Ακοντισμό με 24,95μ κατετάγη 3η.
  • Η Νεφέλη Μόσχου στα 400μ με χρόνο 1΄08’’83 κατετάγη 6η.
  •  Ο Τανβίρ Σινγκ με 5,76μ στο Μήκος κατέλαβε την 8η θέση και με χρόνο 12’’52 κατέλαβε τη 16η θέση στα 100μ.
  • Ο Σπύρος Φυτόπουλος με 5,15μ κατέλαβε την 12η θέση και με χρόνο 13’’18 κατέλαβε την 23η θέση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους αθλητές και αθλήτριες του συλλόγου είναι το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ18 που θα διεξαχθεί στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων την Κυριακή 12/05/2024. Οι αθλητές μας και οι Ακαδημίες μας θα συμμετάσχουν και στον Πράσινο Ημιμαραθώνιο σε διάφορες διαδρομές που θα διεξαχθεί το Σάββατο 11/05/24.

Εξαιρετική εμφάνιση από τις αθλήτριες του Γυμναστικού Συλλόγου Λευκάδας και στα Σύνθετα

Την Κυριακή 28/04/24 διεξήχθη στα Γιάννενα από την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου, παράλληλα με τη δεύτερη μέρα του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών και Κ20, και το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Συνθέτων Αγωνισμάτων Κ16 με σωματεία από Ήπειρο, Κέρκυρα, Λευκάδα και Δυτ. Μακεδονία.

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας συμμετείχε με 3 αθλήτριες από το τμήμα της Βόνιτσας, οι οποίες τα πήγαν επίσης περίφημα, αφού με δεδομένο ότι πρώτη φορά δοκίμαζαν στο Έξαθλο και οι δύο ήταν μικρές, κατάφεραν να βαθμολογηθούν οι δύο από τις τρεις (σύνολο 16 βαθμούς – 5η θέση μεταξύ 24 αθλητριών), κατέκτησαν ένα αργυρό μετάλλιο και στη διάρκεια του αγώνα επιτεύχθηκαν όρια πρόκρισης σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα σε τρία αγωνίσματα και μάλιστα σε περισσότερες κατηγορίες

• Η Σταυρούλα Σάλιαρη με 3528 βαθμούς (όριο πρόκρισης στο Έξαθλο) κατέλαβε τη 2η θέση, πέτυχε ατομικό ρεκόρ στο μήκος με άλμα στα 5,62μ, που αποτελεί όριο πρόκρισης στα Πανελλήνια Κ16 έως Γυναικών και στο άλμα εις ύψος έκανε άλμα στα 1,46μ που επίσης αποτελεί όριο στα Κ16.
  • Η Νικολέτα Σάλιαρη, πρώτη χρονιά στην κατηγορία, με 3056 βαθμούς κατέλαβε την 8η θέση και
  • Η Μάρθα Παπαγιάννη με 2489 βαθμούς, επίσης μικρή στην κατηγορία, κατέλαβε την 20η θέση.

Τα τρία κορίτσια θα συμμετάσχουν, μαζί με πολλούς ακόμη αθλητές και αθλήτριες στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ18 που θα διεξαχθεί  στους Ζωσιμάδες την Κυριακή 12/05/24.

1η θέση στην Ελλάδα  στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ITF, 2η θέση στον δικό μας Χαράλαμπο Κοντογεώργη στο self-defence...