HomeΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑΝικήτρια η Δόξα επί του Απόλλωνα Πατρών με σκορ 75-70

Νικήτρια η Δόξα επί του Απόλλωνα Πατρών με σκορ 75-70

Την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα Α1 μπάσκετ ανδρών πανηγύρισε σήμερα Σάββατο 18/3 η Δόξα επικρατώντας στο κλειστό γήπεδο Λευκάδας, του Απόλλωνα Πατρών με σκορ 75-70.

Ο αγώνας δεν κυμάνθηκε σε υψηλά ποιοτικά επίπεδα, ήταν όμως συναρπαστικός όσον αφορά τη διακύμανση του σκορ. Πραγματικό ντέρμπι.

Η τοπική ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 1ο δεκάλεπτο κυριάρχησε του αντιπάλου της προηγούμενη με 7 πόντους. Στα επόμενα δεκάλεπτα ο Απόλλων ισορρόπησε το παιχνίδι και ο αγώνας εξελισσόταν με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ σχεδόν μέχρι το τέλος.

Ο αγώνας κρίθηκε στα 2 τελευταία λεπτά, όταν η Δόξα από το 69-70 πήρε την πρωτοπορία 71-70 ευστοχώντας σε σουτ 2 πόντων ύστερα από οργανωμένη επίθεση, και με αλλεπάλληλες βολές επιβλήθηκε τελικά με 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-40, 56-57, 75-70.

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ 15 (7/10σ., 5ασ.), Ντόμπλας 6 (6ρ., 5λ.), Τσαλδάρης 11, Χάρις 21, Μάρας 10 (6ρ.), Αμποτ 7, Ντάουελ, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 2, Ταπούτος, Ψαθάς 1.

Απόλλωνας Πάτρας Carna (Σκουρτόπουλος): Στόκτον 4, Μπαρτ 17, Μπάβτσιτς 2, Καλινόσκι 11, Ρέινς 6, Χίκι 17, Βεργίνης 4, Διαμαντάκος 4, Σλαφτσάκης 2, Κουζέλογλου 3.

Η Νίκη επικράτησε με 97-65 της Τερψιθέας